3 lata temu

Dziewczyna pochyla się nad kołem

Patrzyłem, jak smukłe palce młodej dziewczyny naprawiają zepsuty świat.

Skupienie na twarzy i wilgotna od tropikalnego deszczu skóra. Gołe stopy wpasowane w ciasną przestrzeń pomiędzy drewnianym taborecikiem, pudełkami z klejem i stosem potrzebnych każdego dnia mechanizmów.

Wypożyczone rowery miały wszystkie atrybuty wypożyczanych rowerów, czyli ledwo jeździły. Bez nich przemieszczanie się po ogromnym terenie Anuradhapury – historycznej stolicy buddyjskiego syngaleskiego państwa w dzisiejsze Sri Lance – byłoby jedynie muśnięciem tego terenu.

Te pozostałości antycznego świata tkwiły w ciszy i wilgoci.W stawach o stojącej wodzie kwitły kwiaty lotosu, a na poboczach dróg siedziały znudzone małpy.

Później opona w jednym z naszych rowerów rozpruła się z cichym westchnieniem starości.

– Tam dalej jest punkt, w którym to naprawią – powiedział spotkany po drodze Lankijczyk.

Pomyślałem, że musi się mylić. “Tam dalej” był las i niewiele więcej. Nie mylił się jednak. Pośrodku niczego, w drewnianym baraczku, przyjęła nas młoda dziewczyna. Nie zdjęła nawet koła, wywlekając jedynie spod opony uszkodzoną dętkę.

Siedziała na niskim taboreciku i pewnymi ruchami sklejała to, co zostało rozklejone. Co jakiś czas podnosiła wzrok i uśmiechała się do nas delikatnie. Patrzyłem, jak jej smukłe palce przesuwają się po gładkiej powierzchni gumy, oceniają jej stan, nakładają porcje kleju.

Nie chcieliśmy robić z tego reportażu, dokumentacji, kolejnego tematu. Jedno, dwa zdjęcia, bez szukania najlepszego ujęcia, świetnego światła, doskonałej pozycji. Bardziej na pamiątkę, niż w celach zawodowych.

Akurat tyle, by nie zapomnieć młodej dziewczyny na Sri Lance, która w tropikalnej wilgoci, ze spokojem i pewnością potrafi naprawić nieco  nadwyrężony i zmęczony upływem czasu świat.

Anuradhapura - Sri Lanka
ISO-800; 1/25 sek.; f/6.3; 22 mm (dla matrycy DX)

Autor: Michał Obst Głombiowski

Dziennikarz National Geographic Traveler, podróżnik, autor kilkuset artykułów publikowanych m.in. w NG Traveler, Podróżach, Onecie, Wprost, Gazecie Wyborczej, Polityce.   Pisarz. Laureat Nagrody Magellana za "najlepszą książkę podróżniczą 2013". W tym roku ukazała się jego najnowsza publikacja: "Zaklęcie podróżne - Kreta od kuchni", będąca efektem półrocznego pobytu na Krecie.

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *