3 lata temu

Strelicje o poranku

W porannym świetle była w nich jakaś witalność i zmysłowość. Pulsująca lubieżność.

Cisza, pojedyncze głosy ptaków, chrzęst żwiru pod stopami. Poranne słońce zamieniło portugalski skrawek lądu w kroplę złota. Wilgoć skrzyła się na trawach, pniach dębów, barierkach. Zanim poszedłem na śniadanie, wymieniając z pozostałymi ciepłe bom dia i prosząc wiecznie uśmiechnięte kucharki o filiżankę espresso zamiast rozpuszczalnej cieczy w termosach, przeszedłem się kilkaset metrów, by zrzucić z siebie sen, wypełnić płuca jesiennym powietrzem i pomyśleć o tym, że ten dzień nie mógłby zacząć się lepiej.

Trawy były dosłownie zalane kroplami rosy. Zrobiłem im zdjęcia. W ogródku tuż obok budynku monte – jednego z dawnych majątków ziemskich, dziś często zamienionych w hotele – rosły strelicje. Ich ostre kształty przypominały papugę. W porannym świetle było w nich jednak coś więcej, jakaś witalność, zmysłowości, pulsująca lubieżność. Nabrzmiała fizyczność, zostawiająca na palcu dotykającego płatków strelicji wilgotny ślad. Krople rosy spływały delikatnie po łodygach kwiatów, a intensywne barwy kwiatów wybijały się z otoczenia.

Tylne oświetlenie podkreśliło kształty kwiatów i wydobyło krople wody. Naświetliłem jednak uważnie, tak, by zdjęcie nie stało się sylwetkowe, zależało mi bowiem na zachowaniu szczegółów pierwszego, jak i tylnego planu – białego budynku monte i łagodnych wzniesień rozciągniętych wzdłuż doliny rzeki.

Strelicje pełne zmysłowości i mięsistej żywotności

ISO 400; 1/3200 sek.; f/8; 29 mm (dla matrycy DX)

Autor: Michał Obst Głombiowski

Dziennikarz National Geographic Traveler, podróżnik, autor kilkuset artykułów publikowanych m.in. w NG Traveler, Podróżach, Onecie, Wprost, Gazecie Wyborczej, Polityce.   Pisarz. Laureat Nagrody Magellana za "najlepszą książkę podróżniczą 2013". W tym roku ukazała się jego najnowsza publikacja: "Zaklęcie podróżne - Kreta od kuchni", będąca efektem półrocznego pobytu na Krecie.

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *