3 lata temu

Francuski brutal, czyli kilka słów o bordeaux za niecałe 30 zł

Efekt połączenia dwóch pełnych szorstkości szczepów i dorzucenie do nich łagodnego merlota jest dość piorunujący.

Trochę mnie już nużą te bordoskie etykietki na butelkach – ciągnące się z linią perspektywy rzędy winorośli i jakieś wyszukane zamki w oddali, wszystkie w odcieniu szarości imitującej szkic ołówkiem. Do tego klasyczna do bólu czcionka. By wyrwać się z tej dopracowanej, ale zgranej estetyk, trzeba prowadzić winne poszukiwania i być gotowym na zmierzenie się z kurzem pokrywającym pudła na zapleczach specjalistycznych sklepów.

Gdy patrzę na te niby-ołówkowe szkice, myślę zwykle o tym, jakim leniwym jesteśmy gatunkiem. Nasze mózgi ograniczają wydatek energii jak tylko mogą, zadowalając się raz wpojonymi, dobrze znanymi obrazami. Spece od sprzedaży doskonale o tym wiedzą. Bordoskie wina to przecież historia, powaga, mnóstwo tradycji i pachnące zimnym kamieniem piwniczki w rodowych zamkach. Wina, które sprawiły, że francuski region rozlany wokół Żyrondy stał się tak sławny, powstawały dawno. Stosowane dziś etykietki mają być śladem tych czasów. Wystarczy rzucić na nie okiem, by nasz umysł podążył ochoczo ścieżką oznaczoną drogowskazem: wyjątkowe wino, warto wysupłać na nie pieniądze. Nie etykietka tworzy wino, łatwo się jednak na to nabieramy. Nie da się od tego do końca uciec, wszak książki też wybieramy patrząc na okładkę (inna kwestia, że estetyka jarmarczna, na którą czasem trafiam na różnych butelkach świadczy jednak niechybnie, że te wina są do kitu).

Château Capville Blaye Côtes de Bordeaux Cuvée Prestige 2012, dostępne w Biedronce za oszałamiająco wysoką, jak na ten market, cenę – niecałe 30 zł – bordoskiej estetyki trzyma się mocno, choć tym razem oszczędzono nam zamków i winorośli. Jest za to herb z dwoma lwami i dobrze znana mi czcionka.

Chateau Capville 2012 - wybaczcie zdjęcie katalogowe, ale moja butelka została zalana smugami wina i nic już na niej nie widać.

Klasyczne dla win bordoskich małżeństwo cabernet sauvignon i merlot zostało tym razem rozbite pojawieniem się malbeca. Francuskiego brutala, który przejął co prawda Argentynę, ale o swej ojczyźnie do końca nie zapomina. Łagodniejszy klimat i niechętnie schodzące z nieba słońce Nowego Świata wygładzają nieco trudny charakter malbeca, we Francji nadal pozostał on jednak brutalem o szorstkich manierach. Cierpkim i nie szczędzącym gorzkich słów. Z kilogramami wysuszających usta tanin. To trudny partner.

W Château Capville dali mu iść ręka w rękę z cabernetem, który przecież też nie słynie z miękkości i umizgów. Efekt jest dość piorunujący, choć pierwszy łyk tego wina to nie potok tanin, ale zadziwiająca słodycz. Esencjonalna, bardzo wyraźna, zostawiona przez dużo łagodniejszego merlota.

Jest ona niczym pocałunek, słodkie muśnięcie warg na pożegnanie przed wyruszeniem w drogę. Później jest już znój długiej wędrówki, ale i fascynacja krajobrazem pojawiającym się za kolejnymi zakrętami.

W kilku zdaniach

Solidna bordoska robota. Mnóstwo szorstkich tanin – może wciąż jeszcze trochę zbyt suchych – owoców leśnych i ostrych przypraw. To nie będzie łatwa wędrówka, ale może przynieść satysfakcję. Najlepiej zabrać coś do jedzenia i niech będzie to coś konkretnego i tłustego, co złagodzi smak tego wina i wydobędzie jego pełen owoców finisz.

Château Capville Blaye Côtes de Bordeaux Cuvée Prestige 2012

Producent: Bénéteau Vignobles
Rocznik: 2012
Kraj: Francja
Region: Bordeaux
Apelacja: Blaye Cotes de Bordeaux, Appelation Cotes de Bordeaux Controlee
Szczep: Merlot, Malbec, Cabernet Sauvignon
Cena: 29,99zł, Biedronka

Autor: Michał Obst Głombiowski

Dziennikarz National Geographic Traveler, podróżnik, autor kilkuset artykułów publikowanych m.in. w NG Traveler, Podróżach, Onecie, Wprost, Gazecie Wyborczej, Polityce.   Pisarz. Laureat Nagrody Magellana za "najlepszą książkę podróżniczą 2013". W tym roku ukazała się jego najnowsza publikacja: "Zaklęcie podróżne - Kreta od kuchni", będąca efektem półrocznego pobytu na Krecie.

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *