Książki

Wieczorem przyjdź na zócalo – wieczorem-przódMichał Głombiowski

To jedna z tych książek, jakie się czyta, jakie się bardzo dobrze czyta.

Maria Kolesiewicz, Dziennik Zachodni

Sensualna. Gęsta od zapachów, inteligentna opowieść o Ameryce Środkowej. Kiedy kończyłam ostatnie zdanie “Wieczorem przyjdź na zócalo”, pomyślałam: koniec przyjemności, szkoda…

Elżbieta Lisowska, TVP Info, Radio Kraków

Wyprawa Głombiowskiego to prawdziwa gratka dla osób lubiących poznawać nowe kultury, otwartych na innych ludzi, znoszących cierpliwie trudy podróży.

Agnieszka Biczyńska, Oblicza Kultury

Dla miłośników podróży ta powieść jest bezcenna (…).

http://frenzybook.blogspot.com

“Wieczorem przyjdź na zócalo” to obowiązkowa lektura dla fanów reportaży i książek podróżniczych.

http://zrecenzujemy.blogspot.com

„Wieczorem przyjdź na zócalo” to dziennik napisany z pasją i wrażliwością. (…) Uważny czytelnik odnajdzie w opowieści Głombiowskiego echa książek Cerama, Kapuścińskiego, a nawet Johna Lloyda Stephensa (ojca archeologii Majów) i Fredericka Catherwooda. Świetna lektura na lato.

http://ksiazkioli.blogspot.com

Ameryka Środkowa: miejsce w objęciach huraganów, kipiące życiem. Królestwo bananów i kawy. Świat tańca i muzyki. Styk kultury indiańskiej i karaibskiej. Różnorodny religijnie i etnicznie region, w którym przyczyną wojny bywała piłka nożna. Ojczyzna dyktatur i przedsiębiorczości, równie przyjazna, jak niebezpieczna. W ciągłym stawaniu się, w zmianach z dnia na dzień…

W sugestywnej opowieści Michała Głombiowskiego, który przemierza Meksyk, Gwatemalę, Salwador i Honduras, możemy posmakować tych miejsc, dotknąć, poczuć je i poznać.

Michał Głombiowski, „Wieczorem przyjdź na zócalo”Wydawnictwo Literackie, 2013


przewodnikiMichał Głombiowski, Magdalena Nowakowska, Seria przewodników po miastach świata, Wydawnictwo Colorful Media, 2015

  • Bejrut
  • Kopenhaga
  • Kuala Lumpur
  • Marrakesz
  • Nicea
  • Sewilla
  • Singapur
  • Sztokholm
  • Wilno
  • Zagrzeb

Przewodniki zawierają wszystkie niezbędne informacje, jakie powinien posiadać turysta wybierający się na poznawanie miast, m.in. opis historii, kultury, architektury, lokalnych specjałów, użytecznych miejsc, a także co istotniejsze zabytki i atrakcje, które warto zobaczyć. Wszystkie miejsca opisywane w publikacjach zostały sprawdzone przez autorów przewodników, a pośród setek informacji i punktów wybrane zostały te najważniejsze i najbardziej godne polecenia.

—-

Michał Głombiowski – Trzeci dzień 

Czytając „Trzeci dzień” Michała Głombiowskiego miałem ochotę założyć okulary przeciwsłoneczne. Nie tylko przez jasno-pomarańczową okładkę, która może imitować słońce, ale głównie przez to, jak się czułem podczas lektury. A czułem się szczęśliwy, że w połowie zimnego grudnia mogłem odbyć podróż po upalnych Hiszpanii i Maroku.

Tak naprawdę ciężko jest zakwalifikować do konkretnego gatunku dzieło Michała Głombiowskiego. Na pewno nie jest to ani typowa książka podróżnicza, ani fabularna, nie jest też ona pamiętnikiem, jednak zawiera elementy wszystkich tych gatunków, które są doprawione ciekawym, czasami wręcz poetyckim językiem autora. Swoją nietypowość pozycja ta zawdzięcza brakowi ciągłości pomiędzy rozdziałami. Oznacza to tylko i aż tyle, że biorąc pierwszy raz do ręki „Trzeci dzień”, możemy przeskoczyć na – przykładowo środek książki, odnaleźć początek rozdziału i zacząć czytać tak, jakby były to pierwsze strony całej publikacji. Konsekwencja w trzymaniu się takiej formy wpłynęła bardzo pozytywnie na całość, ponieważ każdy nowy rozdział to jakaś ciekawa, odmienna historia, z innym morałem.

Grzegorz Majchrzak, Debiutext

Czy wiesz, dlaczego w galicyjskiej Hiszpanii ściany domów pokryte są muszlami, a najważniejszym programem w telewizji jest prognoza pogody?

„Trzeci dzień” to opowieść o byciu w drodze. Para bohaterów wyrusza w wielomiesięczną podróż samochodem przez zakątki Hiszpanii i Maroka. Odwiedzając niewielkie wsie oraz duże miasta, poznają życie pełne pasjonujących drobiazgów – zapachów, barw, dźwięków – składających się na obraz kultury śródziemnomorskiej. Historie spotkanych po drodze ludzi – przedstawione w kolejnych rozdziałach – skłaniają do refleksji nad wartością czasu, przemijaniem i znaczeniem powtarzających się codziennych czynności.

To opowieść o podróżowaniu, niespiesznym pokonywaniu kolejnych kilometrów, które jest czymś więcej niż tylko turystyczną wycieczką – jest próbą spojrzenia na życie z dystansu, okazją do zamysłu nad fascynującą wielokulturowością świata, a także sposobem na czerpanie z życia pełnymi garściami. To książka dla wszystkich tych, którzy chcą poznać, co czuje torero, wchodząc wraz z bykiem na arenę; sprawdzić, co kryje porzucona na ulicy puszka konserw i dowiedzieć się, dlaczego w marokańskiej pustynnej miejscowości noc zastąpiła dzień.

Michał Głombiowski, Trzeci dzień 

Wydawca: Novae Res, 2012
Format: 121x195mm, oprawa miękka
Wydanie: Pierwsze
Liczba stron: 140
ISBN: 978-83-7722-405-2