3 lata temu

Duszny smak chorwackiej Istrii – Vina Laguna Terra Rossa

Pojawienie się w popularnym dyskoncie wina z Chorwacji niesie nadzieję, że trunki z tego kraju zdobędą wreszcie u nas uznanie. Czy ta butelka ma szansę przetrzeć szlaki?

Vina Laguna Terra Rossa 2014 pręży się w Biedronce na półce z trunkami “polecanymi przez sommeliera”. Trafiłem na nią, poszukując bezskutecznie Monte Carbonero z Hiszpanii, wina, które wypiłem kilka dni temu oglądając Przygodę Antonioniego. Okazało się zadziwiająco dobre. Soczyste i pełne obietnic. A na dodatek kosztowało coś koło 12 złotych i skutecznie nadawało barw czarno-białemu włoskiemu filmowi o stracie, namiętności, bezradności w radzeniu sobie z własnymi uczuciami, a także o odwadze sięgania po to, co potrafi przełamać rutynę. Trunek, pełen garbników i hiszpańskiego słońca, które skutecznie zniwelowało kwasowość, pięknie niósł całą tę historię. Od razu pożałowałem, że kupiłem tylko jedną butelkę.

Ten błąd nie dał się już naprawić. Carbonero w zadziwiająco szybki sposób z Biedronki bowiem zniknęło. Stałem więc trochę bezradny przed sklepową półką i sięgnąłem w końcu po butelkę “Chorwata”, licząc, że skoro jest polecane przez tego samego sommaliera, to może i w nim znajdę odrobinę przyjemności, ciepłych uczuć i ciągnących się do późnych nocnych godzin historii.

Nie znalazłem.

Vina Laguna Terra Rossa to jedno z gorszych win, jakie piłem w tym roku. Być może nawet najgorsze, mamy w końcu dopiero połowę marca.

Mogę jeszcze wybaczyć ten kolor rozmytej czerwieni. Zdarza się on i w lepszych trunkach i choć go nie lubię, jestem gotów się z nim pogodzić. Wszak nie zawsze można mieć wszystko.

W tej buraczkowej barwie kryła się jednak jakaś paskudna duszność. Piekielnie suchy garbnik, który zamienił się po prostu w kroplę goryczy oraz dość mocny alkohol zestawiony z czymś, co prawie zawsze dyskwalifikuje dla mnie wino: wodnistością.  Brakiem konkretu i ciała. Pustką.

Sprawy nie ratował bukiet. Zdecydowanie przechylony w jedną stronę, trochę chemiczny, jakby te kwiaty, którymi nutami przesiąknięte jest chorwackie wino, unurzane zostały wcześniej w tonie pestycydów.

Vina Laguna Terra RossaKażdy, kto podróżował po Chorwacji – czyli większość Polaków – wie, że ten kraj potrafi zaproponować świetne wina. Przykładem może być chociażby Plavac, o którym pisałem prawie dwa lata temu. Dostanie ich u nas wciąż – z nie do końca dla mnie jasnych powodów – jest problemem. Vina Laguna,  kupaż trzech szczepów Teran, Borgonja i Merlot, wyprodukowany przez przemysłową winnicę na Istrii z pewnością tego stanu nie zmieni.

Biedronka zrobiła sporo dobrego w propagowaniu win portugalskich (wszak to z tego właśnie kraju pochodzi), na trunki chorwackie najwyraźniej nie ma pomysłu. Szkoda, bo przykład Carbonero pokazuje, że nawet za bardzo niską cenę można znaleźć wina, które potrafią dać mnóstwo radości.

Na etykietce Vina Laguna Terra Rossa 2014 widnieje siedzący bokiem elfik o zgrabnej sylwetce, dobry duszek. Najwyraźniej dawno już on odleciał lub tylko wydawało się, że był gdzieś w pobliżu.

W kilku zdaniach

To dobry przykład na to, że polecenie przez sommeliera jest dziś zwykle tylko marketingowym szumem. Zadziwiające, że Tomasz Kolecki-Majewski, podpisując się własnym nazwiskiem poleca wino, które – mogę się o to założyć – w innym wypadku odstawiłby po pierwszym łyku. Cóż, takie są jednak realia rynku, a reklama rządzi się własnymi prawami. Za niecałe 17 zł, które kosztuje to wino, znajdziecie bez trudu dużo lepszą ofertę. Tym razem Chorwacja przegrywa.

Autor: Michał Obst Głombiowski

Dziennikarz National Geographic Traveler, podróżnik, autor kilkuset artykułów publikowanych m.in. w NG Traveler, Podróżach, Onecie, Wprost, Gazecie Wyborczej, Polityce.   Pisarz. Laureat Nagrody Magellana za "najlepszą książkę podróżniczą 2013". W tym roku ukazała się jego najnowsza publikacja: "Zaklęcie podróżne - Kreta od kuchni", będąca efektem półrocznego pobytu na Krecie.

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 Thoughts on “Duszny smak chorwackiej Istrii – Vina Laguna Terra Rossa”

  1. Kompletne bzdury. Jest Pan kompletnym Pozorantem. Na winie zna się Pan jak eskimos na bananach.