Zaklęcie podróżne – Kreta od kuchni

 

Zaklęcie podróżne to świetnie napisana książka. Głombiowski operuje słowem sprawnie, inspirując do zmiany – przecież zaklęcie to słowo mające na celu ukształtowanie rzeczywistości. Czytając jego tekst, przypominam sobie o smaku świeżych zielonych liści – rukoli, roszponki, młodego szpinaku – trawiastej podstawie greckiej diety, rosnącej tuż pod stopami, blisko ziemi.

Julia Wollner, Magazyn Lente

 
 

Zaklęcie podróżne” to nie tylko zwykła książka o wyspie i jej mieszkańcach. To także interesująca pigułka wiedzy, dotycząca wpływu cywilizacji na współczesnych ludzi. Chwila refleksji gwarantowana!

Odslonkulture.pl

 
 

Autor wprowadza nas w świat mieszkańców Krety, którego nie poznacie podczas krótkich wakacji i udziału w zorganizowanych przez biuro podróży wycieczkach. Zastanawialiście się czasem nad tym, jak wygląda życie w obleganych miejscowościach turystycznych, kiedy sezon turystyczny się kończy? „Zaklęcie podróżne” pokazuje tą stronę greckiej wyspy, jakiej nie widzieliście.

Kulturantki.pl

 
 

Zaklęcie podróżne” nie jest typowym reportażem, ani pozycją kucharską (choć o jedzeniu jest w niej sporo). To książka podróżnicza, daleko jednak wykraczająca poza typową relację z odwiedzanych miejsc. Zwyczaje kulinarne wyspiarzy stały się dla autora pretekstem do poszukiwania źródła szczęścia, ale też do zmierzenia się z poczuciem ulotności i zagadkowości losu.

Podroze.onet.pl

 
 

Autor (…) snuje fascynującą opowieść o kulturze, religii i wpływowi cywilizacji na nasze życie. Polecam.

Krótko acz treściwie

 
 

W natłoku płytkich książek, blogów oraz kanałów podróżniczych podejście Michała Obsta Głombiowskiego budzi nasz szacunek. Pół roku pobytu na Krecie oraz odwiedzenie wielu miejsc było doskonałą bazą do powstania tej książki. Właśnie dzięki temu jest ona pełna prawdziwych doświadczeń, a nie kolejną kopią cudzych spostrzeżeń. (…) Naszym zdaniem bezsprzecznie jest to jedna z ciekawszych książek o Krecie, które na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się w polskich księgarniach.

CRETE.pl

 
 

Zaklęcie podróżne. Kreta od kuchni

Badania przeprowadzone w różnych krajach wskazują, że mieszkańcy Krety to ludzie, którzy cieszą się wyjątkowym przywilejem długowieczności. W dobrej kondycji dożywają sędziwego wieku, co każe się zastanowić, w czym tkwi ich sekret. Czy tradycja kulinarna ma wpływ na stan zdrowia Kreteńczyków? Czy umieją stawić czoło zalewowi przemysłowo produkowanej żywności?

Te pytania stały się dla autora pretekstem do poszukiwań przyczyn witalności wyspiarzy i zmierzenia się z poczuciem ulotności własnego losu. Miejsca, spotkani ludzie, historia i religia składają się na obraz wyspy, prowokując do rozmyślań o podróżowaniu, szukaniu własnego miejsca i cenie, jaką się za to płaci.

Michał Obst Głombiowski

Dziennikarz, autor książek podróżniczych. Związany z magazynem National Geographic Traveler, publikował także m.in. w PolityceGazecie WyborczejMagazynie Sukces, Onet.pl. Jego książka Wieczorem przyjdź na zòcalo  zdobyła Nagrodę Magellana w kategorii Najlepsza książka podróżnicza roku 2013,.  Zaklęcie podróżne jest efektem półrocznego pobytu autora na Krecie.

Wydawnictwo Dolnośląskie

Liczba stron: 280

ISBN: 978-83-271-5585-6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *